Jak długo piec ziemniaki w piekarniku

pieczone ziemniaki z piekarnika

Chcesz uzyskać ciekawy dodatek do obiadu, ale nie wiesz jak długo piec ziemniaki w piekarniku, aby nie były surowe i dobrze smakowały? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na ogólne pytanie, ile czasu piec ziemniaki w piekarniku, wszystko zależy od kilku czynników. Złociste i chrupiące pieczone ziemniaki to świetna alternatywa dla smażonych frytek, czy tradycyjnych ziemniaków z wody. W dalszej części tekstu dowiesz się, jak długo piec słodkie ziemniaki w piekarniku i znajdziesz podstawowe informacje dotyczące tego, jak upiec ziemniaka w folii. Nie zabraknie też podstawowych wskazówek na temat przyprawiania ziemniaków. Zawsze przed pieczeniem ziemniaków warto piekarnik wyczyścić, więcej jak czyścić piekarnik tabletką do zmywarki.

Młode ziemniaki możemy jedynie wyszorować, te starsze natomiast obieramy ze skóry. W przypadku młodych ziemniaków czas pieczenia może być nieco krótszy.

Jak piec na szybko surowe ziemniaki?

Gdy chcemy szybko upiec surowe ziemniaki, wybierzmy te średnie sztuki, należy je pokroić w ćwiartki lub większe w ósemki. Po przyprawieniu należy je ułożyć cienką warstwą na blaszce. Aby równomiernie się zrumieniły najlepiej jest piec ziemniaki w piekarniku na środkowej półce. Pieką się około 45 minut w temperaturze ok. 200 st. C (180 st. C z termoobiegiem).

Oprócz soli i pieprzu przyprawami, z którymi pieczone ziemniaki dobrze się komponują są:

  • zioła prowansalskie: tymianek, rozmaryn, cząber, oregano, estragon, majeranek
  • czosnek
  • kolendra
  • słodka i ostra papryka.
Jak upiec ziemniaka

Przed wysychaniem podczas pieczenia zabezpiecza dodatek odrobiny oliwy z oliwek lub oleju, który sprawia, że na powierzchni ziemniaków powstaje chrupiąca złota skórka.

Jak upiec ziemniaka

Młode oraz pokrojone ziemniaki pieką się szybciej, więcej czasu potrzebują pieczone ziemniaki w całości. Możesz piec surowe ziemniaki lub podgotować je wcześniej w wodzie przez kilkanaście minut. Przede wszystkim od rozmiaru zależy to, ile czasu piec ziemniaki w piekarniku, może zająć to od 30 minut w przypadku drobnych, do 60 minut przy większych sztukach.

potrawa z pieczonymi ziemniakami

Zwróćmy więc uwagę na zbliżone wielkości wybranych do pieczenia ziemniaków. Jeśli akurat są młode ziemniaczki, warto upiec ziemniaka w mundurku, osobno zawijając każdego w folię aluminiową, dodając odrobinę masła i soli. Nie zapominajmy przy tym o właściwym zastosowaniu folii, czyli owijamy ziemniaka stroną błyszczącą do wewnątrz, co pozwala utrzymać ciepło w środku.

Jak długo piec słodkie ziemniaki w piekarniku

Bataty mają większą zawartość błonnika, witaminy A oraz mikroelementów w odniesieniu do tradycyjnych ziemniaków. Ich kaloryczność jest natomiast porównywalna z gatunkami krajowymi. Pozostaje więc kwestia przygotowania i tego, jak długo piec słodkie ziemniaki w piekarniku, aby były miękkie w środku i nie przypalały się na krawędziach. Przy przygotowaniu dania pierwszego i drugiego warto wiedzieć jak ugotować kapuśniak na żeberkach.

czas pieczenia ziemniaków w piekarniku

Umyte, osuszone i pokrojone na równe kawałki bataty, po przyprawieniu piecze się w ok. 200 st. C przez czas około 30 minut. Jeśli pieczemy połówki dużych batatów czas pieczenia może się wydłużyć do 45 minut, drobniej pokrojone upieką się szybciej. Należy sprawdzić widelcem poziom miękkości batatów i kontrolować zmianę ich koloru, pod koniec pieczenia szybko zaczynają się przypalać.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.