Zupa z botwiny na mięsie
Oto smak, który każdy pamięta z domu rodzinnego – pyszna zupa z botwinki, posypana świeżym koperkiem! Wiosna bez talerza pełnego różowej zupy to nie wiosna! Jeśli jeszcze nie miałaś okazji przygotować tego dania samodzielnie, to z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić najlepszą zupę botwinkową, która zachwyci wszystkich.
Od razu zaznaczmy, że warto sięgać po młode buraczki i włączać je do diety, kiedy tylko to możliwe. Ponieważ korzystnie wpływają na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Są bogate w żelazo, magnez oraz witaminy z grupy B. Wzmacniają układ odpornościowy i są lekkostrawne. Zalety botwinki można wymieniać jeszcze długo, ale lepiej skupmy się na tym. Przepis na zupę z botwiny na mięsie stworzony specjalnie dla smakoszy. Jak ugotować botwinkę i ile czasu gotować, by nie była ani rozgotowana, ani zbyt twarda.
Botwinka z thermomixa – co przygotować?
Urządzenie thermomix znacznie ułatwia i przyspiesza proces gotowania. Korzystając z właściwego sprzętu, nie będziesz się zastanawiać, jak długo gotować botwinkę, ponieważ thermomix ma zaprogramowany czas przygotowywania wszystkich potraw. Nie ulega jednak wątpliwości, że zarówno gotując tradycyjnie, jak i w thermomixie, trzeba przygotować dobrej jakości składniki, gwarantujące, że ugotowana zupa z botwiny na mięsie będzie pyszna i pożywna. Robiąc zakupy na botwinkę na mięsie kup dobre mięso (może być porcja rosołowa, czyli zestawienie korpusu, udek i skrzydełek). Zwróć uwagę na to, by mięso nie było zbyt tłuste. To nie rosół, botwinka z założenia jest zupą lekką. natomiast jeżeli masz kapustę kiszoną i warzywa, możesz ugotować kapuśniak na mięsie.
Przy gotowaniu botwiny poza mięsem, zaopatrz się również w:
- dwa pęczki botwiny,
- młodą marchewkę,
- ziemniaki,
- cebulę,
- czosnek,
- świeży koperek,
- śmietanę 30%,
- jajka.
Niezbędne przyprawy na pewno masz w kuchennych szafkach. Chodzi o cukier, sól i pieprz.
Zupa botwinka na mięsie – przepis krok po kroku
Zastanawiasz się, jak zrobić dobrą botwinkę? Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne. Dowiedziałeś się już, jakie składniki będą Ci niezbędne do ugotowania zupy z botwiny na mięsie. Natomiast teraz przedstawimy krok po kroku, jak ugotować botwinkę.
W pierwszej kolejności przygotuj warzywa: umyj i pokrój botwinkę, marchew i ziemniaki. Zacznij od ugotowania wywaru z mięsa. Po kilkunastu minutach dodaj ziemniaki, korzeń botwinki i marchew. Gdy wszystko się zagotuje, dołącz do zupy pokrojone liście botwiny oraz przyprawy. Dobrym sposobem na zachowanie pięknego koloru zupy jest dodanie niewielkiej ilości soku z cytryny. Botwinkę podaje się z gotowanym na twardo jajkiem oraz posiekanym, świeżym koperkiem. Botwinka z ziemniakami to prawdziwy must-have wiosennego jadłospisu dla całej rodziny. Jeśli raz wypróbujesz ten przepis, na pewno będzie częściej gościła w Twojej kuchni.
Ile czasu gotować botwinkę?
Zastanawiasz się, ile czasu gotować botwinkę? O tym, jak długo gotować daną zupę decyduje to, czy danie jest przygotowywane na mięsie, czy gotowym bulionie. Całość jednak nie powinna zająć dłużej niż 1 godzinę i 30 minut (wliczając w ten czas przygotowanie włoszczyzny). Warto w tym miejscu jeszcze raz wspomnieć o thermomixie. Jest to urządzenie, które pozwala zapomnieć o pytaniu, długo gotować botwinkę, czy cokolwiek innego. Sprzęt ma zaprogramowany czas gotowania.
Jak ugotować botwinkę? Co warto wiedzieć
Botwina ma wiele zalet, dlatego warto wiedzieć, jak ugotować botwiny. Zupę z młodych buraczków na pewno docenią osoby, które liczą kalorie. Takie danie, przygotowane na chudym mięsie, jest niskokaloryczne, a przy tym dostarcza wielu składników odżywczych. Dietetycy wskazują na dobroczynne działanie botwiny na pracę wątroby, a także na poprawę działania układu pokarmowego. Botwinę poleca się również osobom zmagającym się ze zbyt wysokim cholesterolem. Ta wiosenna zupa powinna koniecznie pojawić się w menu dzieci oraz osób starszych. Dzięki zawartości witaminy A botwina korzystnie wpływa na kondycję oczu, przy okazji zapobiegając powstawaniu wielu chorób. Poza zupą botwinową polecamy zrobienie chłodniku lub sezonowej sałatki z dodatkiem różowych korzeni i liści botwinki.