Georadar — jak działa i do czego służy?

Georadar, to jedno ze specjalistycznych urządzeń, pozwalających obrazować wnętrze badanej struktury bez konieczności jej niszczenia. Georadary pierwotnie wykorzystywane do oceny gruntu, obecnie z powodzeniem wykorzystywane są do analizy ścian i konstrukcji betonowych. Jak działa i do czego służy georadar?
Mechanizm działania georadaru
Georadar wykorzystuje do działania właściwości fal elektromagnetycznych o wysokiej częstotliwości. Urządzenie emituje fale, które wnikają do wnętrza badanej struktury, a następnie odbijają się, gdy napotkają granicę pomiędzy różnymi materiałami. Odbita energia powraca do urządzenia, a odbiornik urządzenie rejestruje sygnał. Komputer analizuje pozyskane dane, w tym czas powrotu, czy intensywność fal do odbiornika. W ten sposób tworzony jest przekrój badanej powierzchni. Istotą jest tu wykorzystywanie impulsów fal, a następnie pomiar prędkości rozchodzenia. Tempo różni się, w zależności od rodzaju podłoża oraz właściwości materiału. Georadar bardzo szybko wykrywa zmianę struktury.
Urządzenia wykorzystujące szerokopasmowe skanowanie oraz specjalne oprogramowanie prezentują na monitorze przekrój badanego podłoża. W ten sposób można w prosty sposób uwidocznić uszkodzenia struktur, takich jak puste przestrzenie, pęknięcia, czy zbrojenie.
Georadar — zastosowanie
Pomiary wykonywane przy pomocy georadarów wykorzystywane są w archeologii, geologii i geotechnice. Duże znaczenie odgrywają też w budownictwie i inżynierii. Georadar pozwala na precyzyjną ocenę fundamentów, ścian i nawierzchni drogowych oraz analizę ich struktury, oraz wskazania ewentualnych uszkodzeń.
W praktyce georadar pozwala na szczegółową diagnostykę konstrukcji betonowych, w celu ustalenia uszkodzeń i pęknięć oraz ich precyzyjnej lokalizacji. Umożliwia ocenę grubości warstwy betonowej oraz jakość wykonania konstrukcji. Urządzenie wykorzystywane jest w celu wskazania miejsc w betonie, w których znajdują się pręty zbrojeniowe, czy przewody elektryczne.
Badania prowadzone przy pomocy georadaru pozwalają kontrolować kondycję nawierzchni drogowej. Przykładem jest pomiar grubości warstwy asfaltu lub betonu. Możliwość oceny struktury znajdującej się pod powierzchnią gruntu jest dużym ułatwieniem, pozwala wykryć nieprawidłowości tam, gdzie nie są one jeszcze widoczne na powierzchni.
Georadar GPR
Szukając odpowiedniego georadaru, należy stawiać na rozwiązania nowoczesne. W ofercie viateco.eu dostępne jest innowacyjne rozwiązanie, takie jak georadar GPR. To szerokopasmowy model, cechujący się wysoką precyzją działania. Dzięki temu dokonywane pomiary są rzetelne. Georadar GPR to model zaprojektowany i wyprodukowany zgodnie z normami potwierdzającymi bezpieczeństwo i skuteczność działania.
Georadar GPR służy do oceny jednorodności konstrukcji oraz jej jakości. Szczegółowy obraz otrzymywany z urządzenia pozwala na uzyskanie pełnej informacji o lokacji zbrojenia w badanej konstrukcji. Dużą zaletą jest szeroki zakres działania radaru, od 0,2 GHz do 4,0 GHz lub 0,4 GHz do 6 GHz, w zależności od wybranego modelu. Skan elementu może być wykonany do głębokości 70 cm. Możliwość regulacji częstotliwości pozwala uzyskać jeszcze dokładniejszy obraz.
Na uwagę zasługuje fakt, że georadar GP 8800 to rozwiązanie o niewielkich gabarytach, co ułatwia jego wykorzystanie. Idealnie sprawdzi się w ograniczonych przestrzeniach, w sąsiedztwie krawędzi obiektu, lub w miejscach o zakrzywionej powierzchni. Atutem jest możliwość wykonania pomiarów typu cross-polarization. Demontowalne koło enkodera może zostać ustawione w różnej pozycji, co zwiększa możliwości wykorzystania sprzętu.